Trochê historii

Fundacja Gniazdo powsta³a jako jedna z pierwszych organizacji pozarz±dowych w Katowicach. G³ównym celem naszej dzia³alno¶ci jest wspieranie oraz pomoc w realizacji naturalnych funkcji rodziny w spo³eczeñstwie marginalizowanym.

Jak powstali¶my?

W maju 1992 roku przy ulicy Orkana w Katowicach powsta³a pierwsza ¶wietlica ¶rodowiskowa Miejskiego O¶rodka Pomocy Spo³ecznej, prowadzona przez Katarzynê Cholewê - pó¼¼niejszego wieloletniego prezesa Fundacji. W celu pozyskania dodatkowego finansowania na pracê z dzieæmi w nowo powsta³ej ¶wietlicy, w grudniu tego samego roku powo³ana zosta³a Fundacja Dla Ludzi Potrzebuj±cych Pomocy "Gniazdo".

Pierwotnym celem Fundacji by³o wspieranie dzia³añ MOPS w ¶wietlicy ¶rodowiskowej. Dodatkowo w 1994 w ramach Fundacji rozpocz±³ swoj± dzia³alno¶æ Regionalny O¶rodek Wspierania Organizacji Pozarz±dowych (dzisiejszy MOST), który od 1996 roku uzyska³ ju¿ samodzieln± osobowo¶æ prawn±. Dzia³alno¶æ Fundacji z miesi±ca na miesi±c nabiera³a tempa. W 1994 roku Fundacja za³o¿y³a w³asn± ¶wietlicê pod nazw± O¶rodek Wychowawczo-Edukacyjny. Koncepcjê pracy ¶wietlicy tworzyli prekursorzy socjoterapii w Polsce - Maria John-Borys, Katarzyna Cholewa i Ryszard Borys. Po czasie przy ¶wietlicy powsta³a poradnia: Zespó³ Interwencji Rodzinnej. W 2000 roku pojawi³a siê potrzeba za³o¿enia M³odzie¿owego Klubu Wspierania Rozwoju Osobistego. W odpowiedzi na potrzeby i problemy absolwentów ¶wietlicy, którzy nadal potrzebowali wsparcia i posiadali ogromn± motywacjê do dalszego rozwoju.

Fundacja od samego pocz±tku ¶ci¶le wspó³pracuje z Miejskim O¶rodkiem Pomocy Spo³ecznej a od 1997 roku z Pe³nomocnikiem Prezydenta Miasta Katowice ds. Rozwi±zywania Problemów Alkoholowych. Wspó³praca z Urzêdem Miasta od lipca 2012 roku zacie¶ni³a siê. Fundacja otrzymuje dotacjê na prowadzenie zarówno ¶wietlicy, jak i klubu.

Pierwszym Fundatorem zosta³ Pan Krzysztof Cudzich. W¶ród pomys³odawców, organizatorów i twórców koniecznie wymieniæ trzeba Pani± Katarzynê Cholewê , Pani± Mariê John-Borys, Pana Ryszarda Borysa, Pañstwa Jacka i Ludmi³ê Prêtkowskich, Edwarda Orpika, Pañstwa Kasprzyków, Pani± Annê Szelest, Pani± Barbarê Kowalczyk, Pani± Katarzynê Paku³ê, Pana Micha³a Rokosza.

Bez zaanga¿owania i oddania wspomnianych osób, Fundacji w takiej formie jak dzi¶, pewnie by nie by³o...

Jakie s± nasze warto¶ci?

Jeste¶my g³êboko przekonani, ¿e miasto Katowice mo¿e i bêdzie siê rozwijaæ dziêki ludziom, którzy wierz± w siebie, s± wykszta³ceni, pracuj±, posiadaj± realne umiejêtno¶ci, dziêki którym gotowi s± do samodzielnego ¿ycia zgodnego z normami spo³ecznymi. Dlatego wszystkiemu, co robimy przy¶wieca idea:

"W ka¿dym tkwi potencja³ do czynienia rzeczy wielkich"

Wierzymy, ¿e w dzieciach, które do nas trafiaj± ten potencja³ jest - nawet je¶i przykryty trudnymi do¶wiadczeniami i baga¿em wyniesionym z domu.