¦WIETLICA SOCJOTERAPEUTYCZNA

¦wietlica nasza jest placówk± otaczaj±c± opiek± dzienn± dzieci z rodzin potrzebuj±cych pomocy psychologicznej i materialnej. Nasz± pomoc± staramy siê obj±æ zarówno dzieci jak i ca³e rodziny. Cel ten staramy siê osi±gaæ poprzez:

• zapewnienie dzieciom dziennej opieki w naszym o¶rodku obejmuj±cej: zajêcia socjoterapeutyczne prowadzone przez wykwalifikowan± i zaanga¿owan± kadrê, zajêcia rekreacyjno-ruchowe (¶wietlicowa dru¿yna pi³karska, zajêcia sportowe i taneczne itp.), zapewnienie posi³ku oraz sta³a opieka psychologiczna i wychowawcza. Zajêcia te (szczególnie socjoterapeutyczne) dostarczaj± wychowankom do¶wiadczeñ korekcyjnych, przeciwstawnych do do¶wiadczeñ urazowych. Sprzyjaj± tak¿e odreagowaniu napiêæ emocjonalnych oraz s³u¿± uczeniu siê nowych umiejêtno¶ci psychologicznych.
  • sta³y kontakt z rodzicami dzieci,
  • wspó³pracê ze pedagogami szkolnymi i nauczycielami.

Wychowankowie

Dzieci uczêszczaj±ce do naszej ¶wietlicy znajduj± siê w trudnej sytuacji emocjonalnej, ekonomicznej, spo³ecznej i biologicznej. Do najczêstszych problemów z którymi borykaj± siê ich rodziny nale¿±: alkoholizm, d³ugotrwa³e bezrobocie i brak odpowiednich materialnych podstaw do egzystencji. Powoduje to czêsto, ¿e wychowankowie prze¿ywaj± lêk, napiêcie i niepewno¶æ. Odznaczaj± siê brakiem wiary w siebie oraz nieufno¶ci± wzglêdem doros³ych.

Jak pracujemy w ¶wietlicy?

Praca w naszej ¶wietlicy przebiega w grupach do których nale¿± dzieci w zbli¿onym wieku. Grupê m³odsz± stanowi± dzieci w wieku od 6 do 10 lat, a grupê starsz± od 10 do 14 lat. Docelowo ka¿da grupa mo¿e liczyæ dwudziestu wychowanków. Istotna jest liczba pomieszczeñ przypadaj±cych na grupê. Powinny to byæ pomieszczenia do nauki, zabawy i wspólnych spotkañ. Ka¿da grupa ma do dyspozycji w³asn± salê, któr± urz±dza i o któr± samodzielnie dba. Dzieci korzystaj± tak¿e na co dzieñ z sali materacowej, jadalni, si³owni oraz pomieszczenia do nauki i kontaktu indywidualnego. Poza tym wszyscy wychowankowie mog± spêdzaæ czas na tak zwanej "du¿ej sali", na której zazwyczaj odbywaj± siê zajêcia sportowe. Dzieci maj± tu do dyspozycji stó³ ping-pongowy oraz "pi³karzyki".

Praca w grupach

Praca w grupach odbywa siê na zasadach spo³eczno¶ci terapeutycznej, któr± tworz± na równych prawach doro¶li i dzieci. Codziennie odbywaj± siê zebrania z udzia³em dzieci, wychowawców i zaproszonych osób (np. wolontariuszy i sta¿ystów). Umo¿liwiaj± one przekazywanie wa¿nych informacji, podejmowanie istotnych decyzji oraz udzielanie pochwa³. Ka¿da osoba ma prawo wypowiedzenia siê. Dziêki temu dzieci nabieraj± przekonania, ¿e mog± wp³ywaæ na przebieg ¿ycia w ¶wietlicy, negocjowaæ w istotnych dla nich sprawach i rozwi±zywaæ trudne sytuacje. Ponadto podczas zebrañ dzieci omawiaj± wykonywane przez siebie funkcje (podwieczorkowy, gazetkowy, koordynator, itp.) i udzielaj± sobie informacji zwrotnych na temat swojego funkcjonowania w grupie. Diagnoza dzieci i grupy umo¿liwia natomiast opracowanie konkretnego programu socjoterapeutycznego. Prowadzimy zajêcia zarówno grupowe jak i indywidualne.

Wolontariat

W naszej ¶wietlicy mo¿na odbywaæ zarówno wolontariat, jak i praktyki studenckie. ¦wietlica podpisuje umowy z wolontariuszami na warunkach okre¶lonych przez Ustawê o Wolontariacie. Wolontariusze s± stopniowo wprowadzani w ¿ycie ¶wietlicy. Pocz±tkowo zapoznaj± siê z dzieæmi przez ró¿ne zabawy i obserwacjê. Nastêpnie proponujemy pomoc w odrabianiu zadañ domowych. W zale¿no¶ci od rozwijaj±cych siê umiejêtno¶ci i d³ugo¶ci odbywanego wolontariatu proponujemy przeprowadzanie zajêæ z dzieæmi. Wolontariusze maj± codzienne zebrania, na których mog± omawiaæ przeprowadzone zajêcia oraz porozmawiaæ o pojawiaj±cych siê problemach. W ramach zebrañ odbywaj± siê tak¿e warsztaty na temat pracy z dzieckiem w ¶wietlicy socjoterapeutycznej.

Osoby zainteresowane wolontariatem prosimy o kontakt.