KLUB

Klub Wspierania Rozwoju Osobistego jest placówk± wsparcia dziennego typu specjalistycznego.

Otacza wsparciem m³odzie¿ w wieku 12 – 18 lat (z mo¿liwo¶ci± przed³u¿enia powy¿ej 18 roku ¿ycia pod warunkiem kontynuacji edukacji) mieszkaj±c± na terenie Katowic.

Klub M³odzie¿owy jest czynny w godzinach popo³udniowych (od poniedzia³ku do czwartku w godzinach 13.00 – 19.00 oraz w pi±tek w godzinach 12.00 – 18.00), w trakcie których zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeñstwa i odpowiednie warunki do odpoczynku, ¿ycia spo³ecznego i nauki oraz wy¿ywienie sk³adaj±ce siê z dwóch posi³ków dla ka¿dego podopiecznego (drugie ¶niadanie lub obiad oraz podwieczorek) w ka¿dym dniu pobytu z zachowaniem norm ¿ywienia odpowiednich do wieku podopiecznych. W dniach wolnych od nauki szkolnej (wakacje letnie, ferie zimowe, przerwy ¶wi±teczne) zajêcia odbywaj± siê od poniedzia³ku do pi±tku w godzinach 10.00 – 16.00.

Zadaniem Klubu M³odzie¿owego jest utrzymanie m³odego cz³owieka w jego naturalnym ¶rodowisku poprzez wsparcie funkcji opiekuñczych i wychowawczych rodziny. Jest przeznaczony dla osób wywodz±cych siê z rodzin kwalifikuj±cych siê do pomocy spo³ecznej z powodu bezradno¶ci w sprawach opiekuñczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, w szczególno¶ci z rodzin ubogich, rozbitych, niepe³nych, niezaradnych, b±d¼ zagro¿onych wykluczeniem spo³ecznym lub uzale¿nieniami. Ze wsparcia Klubu M³odzie¿owego korzystaj± równie¿ osoby, które wychowuj± siê w prawid³owo funkcjonuj±cych rodzinach, jednak zale¿y im na rozwoju kompetencji spo³ecznych, wsparciu w realizacji obowi±zku szkolnego i znalezieniu ¶cie¿ki zawodowej. Regularne uczestniczenie w zajêciach Klubu M³odzie¿owego przygotowuje wychowanków do samodzielnego doros³ego ¿ycia w zgodzie z normami i zasadami spo³ecznymi.

Osoby, które korzystaj± ze wsparcia Klubu M³odzie¿owego posiadaj± uzgodnienie wydane przez Miejski O¶rodek Pomocy Spo³ecznej w Katowicach. Oznacza to, ¿e opiekun prawny dziecka powinien skontaktowaæ siê z pracownikiem socjalnym, który na podstawie wywiadu ¶rodowiskowego oraz zespo³u kwalifikacyjnego sk³ada wniosek o przyznanie miejsca w placówce.

Oferta Klubu M³odzie¿owego jest bezp³atna. Zapewniamy:
- specjalistyczne zajêcia psychokorekcyjne;
- pomoc w przezwyciê¿aniu trudno¶ci w nauce i realizacji obowi±zku szkolnego;
- pomoc w wyborze szko³y ¶redniej i obszaru zainteresowañ zawodowych;
- zajêcia i warsztaty zgodne z potrzebami i zainteresowaniami podopiecznych;
- niezbêdne kontakty z osobami, ¶rodowiskami, instytucjami znacz±cymi dla podopiecznych;
- prowadzenie pracy wychowawczej z grup±;
- organizowanie terapii zajêciowej;
- treningi umiejêtno¶ci spo³ecznych (wspó³praca, konstruktywne rozwi±zywanie konfliktów, nawi±zywanie i podtrzymywanie zdrowych relacji z innymi, wyrabianie poczucia odpowiedzialno¶ci za swoje dzia³ania i decyzje),
- treningi umiejêtno¶ci samoobs³ugowych (planowanie jad³ospisów, przygotowywanie posi³ków, gspodarowanie bud¿etem, dbanie o swoje zdrowie i higienê osobist±);
- indywidualn± pracê psychokorekcyjn± z wychowankami;
- pomoc w sytuacjach kryzysowych w szkole, rodzinie, w grupie rówie¶niczej i w osobistych problemach w oparciu o diagnozê indywidualn± podopiecznego i jego rodziny.

Praca w Klubie M³odzie¿owym odbywa siê na zasadach spo³eczno¶ci terapeutycznej, któr± tworz± na równych prawach doro¶li i wychowankowie. Regularnie odbywaj± siê zebrania, które umo¿liwiaj± przekazywanie wa¿nych informacji oraz podejmowanie istotnych decyzji. Ka¿da osoba ma prawo wypowiedzenia siê. Dziêki temu wychowankowie nabieraj± przekonania, ¿e mog± wp³ywaæ na przebieg ¿ycia w klubie, negocjowaæ w istotnych dla nich sprawach i rozwi±zywaæ trudne sytuacje. Praca w grupie oparta jest na pó³rocznych diagnozach i opracowanych na ich podstawie programach socjoterapeutycznych. Prowadzimy zajêcia zarówno grupowe, jak i indywidualne.