KLUB

Klub Wspierania Rozwoju Osobistego jest plac闚k wsparcia dziennego typu specjalistycznego.

Otacza wsparciem m這dzie w wieku 12 – 18 lat (z mo磧iwo軼i przed逝瞠nia powy瞠j 18 roku 篡cia pod warunkiem kontynuacji edukacji) mieszkaj帷 na terenie Katowic.

Klub M這dzie穎wy jest czynny w godzinach popo逝dniowych (od poniedzia趾u do czwartku w godzinach 13.00 – 19.00 oraz w pi徠ek w godzinach 12.00 – 18.00), w trakcie kt鏎ych zapewnia podopiecznym poczucie bezpiecze雟twa i odpowiednie warunki do odpoczynku, 篡cia spo貫cznego i nauki oraz wy篡wienie sk豉daj帷e si z dw鏂h posi趾闚 dla ka盥ego podopiecznego (drugie 郾iadanie lub obiad oraz podwieczorek) w ka盥ym dniu pobytu z zachowaniem norm 篡wienia odpowiednich do wieku podopiecznych. W dniach wolnych od nauki szkolnej (wakacje letnie, ferie zimowe, przerwy 鈍i徠eczne) zaj璚ia odbywaj si od poniedzia趾u do pi徠ku w godzinach 10.00 – 16.00.

Zadaniem Klubu M這dzie穎wego jest utrzymanie m這dego cz這wieka w jego naturalnym 鈔odowisku poprzez wsparcie funkcji opieku鎍zych i wychowawczych rodziny. Jest przeznaczony dla os鏏 wywodz帷ych si z rodzin kwalifikuj帷ych si do pomocy spo貫cznej z powodu bezradno軼i w sprawach opieku鎍zo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, w szczeg鏊no軼i z rodzin ubogich, rozbitych, niepe軟ych, niezaradnych, b康 zagro穎nych wykluczeniem spo貫cznym lub uzale積ieniami. Ze wsparcia Klubu M這dzie穎wego korzystaj r闚nie osoby, kt鏎e wychowuj si w prawid這wo funkcjonuj帷ych rodzinach, jednak zale篡 im na rozwoju kompetencji spo貫cznych, wsparciu w realizacji obowi您ku szkolnego i znalezieniu 軼ie磬i zawodowej. Regularne uczestniczenie w zaj璚iach Klubu M這dzie穎wego przygotowuje wychowank闚 do samodzielnego doros貫go 篡cia w zgodzie z normami i zasadami spo貫cznymi.

Osoby, kt鏎e korzystaj ze wsparcia Klubu M這dzie穎wego posiadaj uzgodnienie wydane przez Miejski O鈔odek Pomocy Spo貫cznej w Katowicach. Oznacza to, 瞠 opiekun prawny dziecka powinien skontaktowa si z pracownikiem socjalnym, kt鏎y na podstawie wywiadu 鈔odowiskowego oraz zespo逝 kwalifikacyjnego sk豉da wniosek o przyznanie miejsca w plac闚ce.

Oferta Klubu M這dzie穎wego jest bezp豉tna. Zapewniamy:
- specjalistyczne zaj璚ia psychokorekcyjne;
- pomoc w przezwyci篹aniu trudno軼i w nauce i realizacji obowi您ku szkolnego;
- pomoc w wyborze szko造 鈔edniej i obszaru zainteresowa zawodowych;
- zaj璚ia i warsztaty zgodne z potrzebami i zainteresowaniami podopiecznych;
- niezb璠ne kontakty z osobami, 鈔odowiskami, instytucjami znacz帷ymi dla podopiecznych;
- prowadzenie pracy wychowawczej z grup;
- organizowanie terapii zaj璚iowej;
- treningi umiej皻no軼i spo貫cznych (wsp馧praca, konstruktywne rozwi您ywanie konflikt闚, nawi您ywanie i podtrzymywanie zdrowych relacji z innymi, wyrabianie poczucia odpowiedzialno軼i za swoje dzia豉nia i decyzje),
- treningi umiej皻no軼i samoobs逝gowych (planowanie jad這spis闚, przygotowywanie posi趾闚, gspodarowanie bud瞠tem, dbanie o swoje zdrowie i higien osobist);
- indywidualn prac psychokorekcyjn z wychowankami;
- pomoc w sytuacjach kryzysowych w szkole, rodzinie, w grupie r闚ie郾iczej i w osobistych problemach woparciu o diagnoz indywidualn podopiecznego i jego rodziny.

Praca w Klubie M這dzie穎wym odbywa si na zasadach spo貫czno軼i terapeutycznej, kt鏎 tworz na r闚nych prawach doro郵i i wychowankowie. Regularnie odbywaj si zebrania, kt鏎e umo磧iwiaj przekazywanie wa積ych informacji oraz podejmowanie istotnych decyzji. Ka盥a osoba ma prawo wypowiedzenia si. Dzi瘯i temu wychowankowie nabieraj przekonania, 瞠 mog wp造wa na przebieg 篡cia w klubie, negocjowa w istotnych dla nich sprawach i rozwi您ywa trudne sytuacje. Praca w grupie oparta jest na p馧rocznych diagnozach i opracowanych na ich podstawie programach socjoterapeutycznych. Prowadzimy zaj璚ia zar闚no grupowe, jak i indywidualne.